Vánoční koncert Státní opery
17.12.2018

TICKETS

DOORS OPEN 18:00

CONCERT STARTS AT 19:00

Simona Houda-Šaturová – soprán

Marek Kozák – klavír

Andreas Sebastian Weiser – dirigent

 

Orchestr a Sbor Státní opery

Adolf Melichar – sbormistr


Kühnův dětský sbor

Prof. Jiří Chvála – sbormistr

 

WOLFGANG AMADEUS MOZART

Exsultate, jubilate, KV 165

pro soprán a orchestr

 

ERNÖ DOHNÁNYI

Variace na dětskou písničku pro klavír a orchestr, op. 25


LUBOŠ FIŠER

Vánoční

Vánoční koledy pro recitátora, soprán, tenor a baryton sólo, smíšený a dětský sbor a orchestr

 

Prosincová Praha tradičně nabízí mnoho krásných vánočních koncertů. Proč navštívit právě tyto dva večery ve Foru Karlín? Čím jsou v opulentní pražské vánoční nabídce výjimečné? Odpověď je snadná: spojení tří skladatelů, jedinečných mistrů písně a zpěvu, s vynikajícími interprety, „mozartovským zázrakem“, jak zahraniční kritika označuje sopranistku Simonu Šaturovou, a klavíristou Markem Kozákem, který se přes své mládí dokázal už prosadit mezi evropskou klavírní elitu.

Slavné moteto W. A. Mozarta Exsultate, jubilate zkomponoval teprve šestnáctiletý W. A. Mozart (1756–1791) během své třetí italské cesty a podmanivá melodika moteta je opravdu italským sluncem prozářená. Moteto je dodnes jednou z nejpopulárnějších Mozartových děl a vzhledem k velmi virtuóznímu sólovému koloraturnímu partu parádní skladbou pro všechny generace sopranistek.

Mozart byl fenomenální klavírní virtuos stejně jako druhý autor tohoto koncertu, maďarský klavírista, skladatel, dirigent a bratislavský rodák Ernö Dohnányi (1877–1960), který od roku 1949 žil v USA. Stejně jako Mozarta i Dohnányiho okouzlila stará francouzská dětská písnička Ah, vous dirai-je, Maman, kterou dnešní děti znají jako Twinkle twinkle little Star nebo u nás jako Třpyť se, třpyť se, malá hvězdičko. Mozart složil dvanáct variací pro sólový klavír, Dohnányi vtipné variace pro klavír a orchestr s opulentním romanticky rozevlátým orchestrem a jiskrným virtuózním sólovým klavírním partem.

Druhá polovina večera patří kouzlu českých vánočních koled v úpravě skladatele nejpovolanějšího, jednoho z nejvýznamnějších a nejzpívanějších českých skladatelů druhé poloviny 20. století, Luboše Fišera (1935–1999). Nepřehlédnutelná je také jeho tvorba pro film a televizi, která zahrnuje více jak tři stovky titulů. Připomeňme například filmy Petrolejové lampy, Adéla ještě nevečeřela nebo populární TV seriál Chalupáři a pohádkový seriál Arabela. Luboš Fišer byl mimořádný skladatel s obrovským citem pro lidský hlas a zpěv a jeho úpravy vánočních koled jsou půvabné a plně vystihující jejich přirozené kouzlo.

 

OTHER INCOMING CONCERTS

IMT SMILE

11/19/2019 20:00

Mydy Rabycad

11/22/2019 20:00

Xindl X

11/28/2019 20:00

Mirai

12/3/2019 20:00

Beth Hart

12/6/2019 19:30