Skip to content | Go to the main menu | Go to search

Slavné balety
ve filmu

WE01.12.2021

SOČR

Slavné balety
ve filmu

WE01.12.2021

SOČR

Get tickets

Doors open 18:00
Concert Starts at 19:30

Maurice Ravel: Dafnis a Chloé
Igor Stravinskij: Pták Ohnivák

 

Marek Šedivý – dirigent
Kühnův smíšený sbor
Lenka Navrátilová – sbormistryně

 

 

V RÁMCI KONCERTNÍ ŘADY NOVÉ HORIZONTY, KTERÁ MÁ OBJEVOVAT NOVÉ PERSPEKTIVY KLASICKÉ HUDBY, PŘINÁŠÍME ZCELA UNIKÁTNÍ PROJEKT, KTERÝ PROPOJUJE ZÁŽITKY Z ŽIVÉ HUDBY A FILMOVÉ PROJEKCE. „FILMOVO-ORCHESTRÁLNÍ KONCERT“ BALETY VE FILMU, KTERÝ SE KONÁ 1. PROSINCE 2021 VE FORU KARLÍN, PŘEDSTAVÍ DVA SLAVNÉ BALETY, DAFNISE A CHLOÉ MAURICE RAVELA A PTÁKA OHNIVÁKA IGORA STRAVINSKÉHO.

 

CELÝ TENTO ORCHESTRÁLNÍ ZÁŽITEK BUDE DOPLNĚN FILMOVÝM OBRAZEM NOVĚ VYTVOŘENÝCH TANEČNÍCH FILMŮ HOLANDSKÉHO REŽISÉRA LUCASE VAN WOERKUMA.

 

HUDEBNÍ PODKRES, KTERÝ ZAZNÍ V PODÁNÍ SOČRU, SE PŘITOM NEPŘIZPŮSOBUJE FILMU, ALE PRÁVĚ NAOPAK. VIDEOZÁZNAM JE NEUSTÁLE SYNCHRONIZOVÁN PODLE AKTUÁLNÍHO TEMPA ORCHESTRU.

 

BALET DAFNIS A CHLOE MAURICE RAVELA VZNIKL NA OBJEDNÁVKU RUSKÉHO BALETU. ANTICKÝ NÁMĚT PŘÍBĚHU JE VELMI JEDNODUCHÝ, AUTOREM BYL STAROVĚKÝ ŘECKÝ SPISOVATEL LONGOS. OSUDY DVOJICE POPSAL V TZV. PASTÝŘSKÉM ROMÁNU O ČTYŘECH DÍLECH. CENTRÁLNÍM OBSAHEM KNIH JE LÍČENÍ IDYLICKÉHO VENKOVSKÉHO ŽIVOTA NA OSTROVĚ LESBOS A TAKÉ NESMĚLÉ MILOSTNÉ SBLIŽOVÁNÍ SE ÚSTŘEDNÍ DVOJICE. V DUCHU IMPRESIONISTICKÉ ESTETIKY VYUŽÍVÁ HUDBA DAFNISE A CHLOÉ BAREVNÝCH MOŽNOSTÍ VELKÉHO MODERNÍHO SYMFONICKÉHO ORCHESTRU. PREMIÉRA BALETU SKLIDILA OBROVSKÝ ÚSPĚCH, KTERÝ SE HO DRŽÍ DODNES. JE TOMU TAK JISTĚ I PROTO, ŽE RAVEL Z NĚJ VYTVOŘIL DVĚ KONCERTNÍ SUITY, VE KTERÝCH ZNÍ NĚKOLIK UZAVŘENÝCH ČÍSEL VČETNĚ FAMÓZNÍHO SVÍTÁNÍ (TYPICKÁ IMPRESIONISTICKÁ LAHŮDKA) NEBO ENERGICKÉHO ZÁVĚREČNÉHO TANCE V PĚTIČTVRŤOVÉM TAKTU, KTERÝ UŽ POUKAZUJE NA BUDOUCÍ NEOKLASICISMUS.

 

PTÁK OHNIVÁK PREMIÉROVANÝ V THÉÂTRE NATIONAL DE L’OPÉRA V PAŘÍŽI ROKU 1910, BYL PŘIJAT S VELKÝM OHLASEM. V BARVITÉ RUSKÉ POHÁDCE O KRALEVICI IVANOVI, KOUZELNÉM ZLATÉM PTÁKOVI, ZAKLETÝCH PANNÁCH A ČARODĚJI KAŠČEJOVI, HUDBA KONTRASTNĚ MALUJE A LÍČÍ DĚJ A PROSTŘEDÍ. ASI NEJZNÁMĚJŠÍM ČÍSLEM JE ZVUKOVĚ ORGIASTICKÝ PEKELNÝ TANEC, BÁJEČNÁ JE I ZÁVĚREČNÁ SLAVNOSTNÍ GRADACE.

Get tickets

Doors open 18:00
Concert Starts at 19:30

Close