Pohádkové odpoledne - Sergej Prokofjev: Péťa a vlk
13.4.2019

KOUPIT VSTUPENKY

OTEVŘENÍ DVEŘÍ 14:00

Začátek akce 15:00

Sergej Prokofjev: Péťa a vlk, Oscarem oceněný animovaný film s živou hudbou

České pohádky s filmovou projekcí (výběr):
Pyšná princezna, hudba: Dalibor C. Vačkář
Dvanáct měsíčků, hudba: Ondřej Gregor Brzobohatý
Micimutr, hudba: Ondřej Brousek

Jan Kučera - dirigent

Pohádkové odpoledne je připraveno pro malé i velké milovníky pohádek. Zazní známé melodie z filmů Pyšná princezna, Micimutr a Dvanáct měsíčků. První polovina koncertu bude patřit Prokofjevově hudební pohádce Péťa a vlk. Filmová hudba dobývá dnešní svět, ale už v poválečném období měla své hrdiny a přispívala k popularitě filmů a zejména pohádek.

Pyšná princezna se stala již klasikou a scéna, kdy princezna a přestrojený král Miroslav sjíždějí na kládě do řeky, se vryla do paměti malých i velkých. Autor hudby Dalibor C. Vačkář napsal téměř muzikálové dílo, jehož titulní píseň Rozvíjej se poupátko vznikla na motivy veršů Františka Hrubína. Ondřeje Brouska a Ondřeje Gregora Brzobohatého můžeme také právem zařadit mezi skladatele pohádkové hudby. Brouskova kouzelnice Micimutr se ve stejnojmenné pohádce drží zásady „musíš udělat první krok, pak teprve ti můžou kouzla pomoci.“

A stejně tak jde kouzlům naproti Maruška, když musela plnit nesmyslná přání své macechy a pomoc hledala u dvanácti měsíčků. Prokofjevova symfonická pohádka Péťa a vlk vypráví o malém chlapci, který žije na venkově se svým dědou. Péťa je tu obklopen spoustou zvířat, jejichž zvuky jsou vždy přiřazeny k jednomu nástroji.

Flétna zpívá jako pták, kočka mňouká jako klarinet a děda má hlas hluboký jako fagot. Zvukomalebná a popisná hudba vyústí v závěru do triumfálního pochodu. Film Péťa a vlk britské režisérky Suzie Templeton získal cenu „Oscar“ za nejlepší krátký animovaný film 2008.

DALŠÍ AKCE

Skunk Anansie

25.7.2019 20:00

Hozier

27.8.2019 20:00

Stas Mihailov

28.9.2019 20:00

As I Lay Dying

4.10.2019 19:00

Orbital

12.10.2019 20:00